Programi - Varstvo učencev

Razširjen program izvaja naša šola glede na potrebe učencev in staršev. Organizacijske oblike vzgojno-izobraževalnega dela z učenci so:

• podaljšano bivanje,
  • jutranje varstvo,
  • varstvo vozačev in
  • varstvo učencev, ki čakajo na nadaljevanje pouka.

Jutranje varstvo 2012-13

a učence 1. razredov, je organizirano jutranje varstvo. S posebnimi dejavnostmi in aktivnostmi so zaposleni od 5.45 do 7.40 ure na centralni šoli in od 6.45 do 7.40 na POŠ Topolšica. V jutranje varstvo se učenci vključujejo prostovoljno s prijavo staršev v okviru pravil,  ki jih določi šola. Financirano je s strani MIZKŠ.

SPLOŠNI CILIJI JUTRANJEGA VARSTVA SO:

• zagotoviti varno in vzpodbudno okolje, v katerem lahko učenci pričakajo pouk;
  • organizirati počitek ali po izbiri dejavnosti, ki jih veselijo, sprostijo in aktivirajo za pouk;
  • zagotoviti učno pomoč, če izrazijo željo po njej.

Jutranje varstvo je strokovno vodeno in poteka v učilnicah 1. razredov. Zajema:

• počitek, pogovor
  • sprostitveno dejavnost (individualna ali skupinska)
  • zajtrk, ki je ob 7. uri v jedilnici šole in
  • pripravo na pouk.

Vzgojiteljice: Lilijana Neuvirt, vzg., Maja Tajnik, dipl. vzg., Saša Kokol, dipl. vzg.,

Martina Žohar, dipl. vzg.

Varstvo vozačev 2012-13

ddelek varstva vozačev je namenjen učencem vozačem, ki niso v podaljšanem bivanju in čakajo na šolske avtobuse, ter učencem, ki čakajo na posamezne izbirne predmete. Deluje od konca pouka v posameznem oddelku do odhoda šolskih avtobusov v vse smeri (13.40). Na šoli je kar 66% vozačev.

Za učence 2. in 3. razredov je organizirano varstvo vozačev od _. ure dalje v učilnicah drugih razredov (2. a in 2. b). Vsi ostali učenci se pred poukom zbirajo v avli šole. Učence spremljajo  dežurni učitelji.

V OŠ Karla Destovnika-Kajuha Šoštanj, POŠ Topolšica je varstvo vozačev od 7.20 do 7.40. (POŠ Topolšica: šola odprta od 6.45. Kosilo ob 12.05 oz. 12.25. Interesne dejavnosti 12.25-13.10. Odhod kombija 7.10 oz. 13.25.)

Podaljšano bivanje 2012-2013

Slikaa centralni šoli so organizirani oddelki podaljšanega bivanja za učence od 1. do 5. razreda. Bivanje traja vsak dan od zaključka pouka (11.20) do 16.20. Zaradi varnosti otroka in odgovornosti šole lahko vodja oddelka spusti otroka domov samo s pisnim potrdilom staršev oz. skrbnika. Na POŠ Topolšica traja bivanje do 15.30.

Podaljšano bivanje

• je oblika vzgojno-izobraževalnega procesa, ki ga šola organizira po pouku in je namenjeno učencem od 1. do 5. razreda,
  • prostovoljno se vključujejo učenci s prijavo staršev in v  okviru pravil, ki jih določa šola,
  • cilji se prepletajo in nadgrajujejo z vzgojno-izobraževalnimi cilji pouka,
  • vsebine izhajajo iz pouka in želja učencev in njihovih staršev,
  • podaljšano bivanje mora biti strokovno vodeno.

Podaljšano bivanje ne more biti nadomestilo za starševsko delo z otroki doma. Preglejte otrokove naloge, predvsem pa se pogovarjajte in poslušajte otroka. Prosimo, če po prihodu, otroka počakate pred vrati. Slike OPB 09

KAJ POČNEMO?

• V času podaljšanega bivanja se otroci sprostijo, opravljajo domače naloge, obiskujejo interesne dejavnosti v šoli in izven nje, koristno izrabijo prosti časDan odprtih vrat 2010
  • V oddelkih PB izpolnjujemo vaša pričakovanja, saj otroci kakovostno in ustvarjalno predvsem pa varno preživijo čas, ko ste v službah.

KAJ VSEBUJE?

• prehrano,
  • sprostitveno dejavnost,
  • samostojno učenje,
  • ustvarjalno preživljanje časa.

OPB 2011-2012 se predstavi

OPB1 od septembra do decembra 2011

september: OPB 1 in OPB2

december: OPB 5

harmonikaHarmonikarski nastop
V sredo, 21.12.2011, smo v ODDELEK PODALJŠANEGA BIVANJA 5 povabili harmonikarje. Najprej je na harmoniko zaigral učenec Luka skladbo Čuk se je oženil,  nato pa sta z igranjem nadaljevala učenca Jan in Žan Novak. Zaigrala sta veliko znanih skladb (Jesen, Bele snežinke…). Program je zaključil Žan z glasbenimi ugankami, katerim  so drugošolci z velikim zanimanjem prisluhnili. Skupaj smo preživeli čudovito glasbeno urico in si tako polepšali predprazničen dan.

Natalija Novak, dipl. vzg.
Mateja Jeraj Meh, prof.

USTVARJALNE DELAVNICE V ODDELKIH PODALJŠANEGA BIVANJA
6. 4. 2011, OPB, dan odprtih vrat.

OPB 2011Ustvarjalno preživljanje prostega časa je ena izmed načrtovanih dejavnosti, ki sodijo v podaljšano bivanje in se izvaja vsak dan.
Namenjeno je sprostitvi, počitku, razvedrilu in ustvarjanju. Učencu omogoča, da se brez učnih obveznosti posveti aktivnostim z določenim ciljem. Te izbira sam ob usmeritvah učitelja.
Kako pomembno je otroke navajati na aktivno preživljanja prostega časa se zavedamo vsi, učitelji in starši. In to je učiteljice v oddelkih podaljšanega bivanja spodbudilo, da smo organizirale druženje učencev s starši. Skupaj smo tako ustvarjali različne izdelke. Navdihovala pa nas je pomlad.
Srečanje je potekalo v prijetnem ozračju, povezalo nas je ustvarjanje, starši pa so lahko ob tem opazovali naše delo v OPB.

Martina Žohar, vodja aktiva JV in OPB